wtorek, 14 listopada 2017

Namiętność i pasja


     O „Obcej” napisano wiele, zrecenzowano wielokrotnie, przybliżono fabułę powieści mniej lub bardziej dokładnie. I wcale mnie to nie dziwi. 

     Uczucie pielęgniarki pracującej w czasie II wojny światowej w szpitalu polowym oraz Szkota żyjącego w roku 1743 wywołało i u mnie wypieki na twarzy. A najbardziej obawiam się, że wpadłam jak śliwka w kompot i będę chciała towarzyszyć Claire Randall i Jamiemu Fraserowi w ich romansie silniejszym niż czas do ostatniego tomu.
     Claire wraz z mężem spędza wakacje w Szkocji. Jest rok 1945, miasteczko Inverness. Właśnie skończyła się wojna, życie stopniowo na powrót normalnieje. Mąż Claire Frank Randall zapaleniec – historyk poszukuje swoich korzeni oraz zgłębia stare szkockie rytuały. Natrafiają na stary kamienny krąg. Gdy Claire przypadkiem ponownie trafia w pobliże kręgu i dotyka jednego z głazów, przenosi się w odległe dla niej czasy a współczesne młodemu Szkotowi, który wpada jej w oko.
     Diana Gabaldon zgrabnie przenosi czytelnika z jednej rzeczywistości w drugą. Ale nie to jest najważniejsze. Namiętność i pasja te słowa cisną mi się na usta. „Obca” to stuprocentowy romans skupiony na relacji głównych bohaterów, ich przeżyciach i motywach działania. Oczekiwałam lekkości i przyjemności z odrobiną erotycznego dreszczyku i dostałam to. Oderwałam się od rzeczywistości, zrelaksowałam, a nawet pośmiałam.

Wkrótce zaczytam się w drugim tomie „Obcej”.

Obca , tom I
Diana Gabaldon
Świat książki

9 komentarzy:

  1. Na pewno chcę przeczytać tę książkę, kiedy będę miała ochotę na coś lekkiego i niezobobowiązującego:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytam wszystkie tomy tej serii. Chociaż książki są dość grube to przygoda z nimi była świetną przygodą. Czytałam gdzieś, że to jeszcze nie koniec, że powstanie kolejna część. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam u siebie "Obcą" i w sumie to nie moje klimaty, ale jestem jej strasznie ciekawa :D
    Obserwuję!
    Pozdrawiam ciepło :)
    Kasia z niekulturalnie.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakoś nie przekonuje mnie ta książka do siebie, więc póki co spasuję.
    Serdecznie pozdrawiam. :*

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię takie ksiażki, gdzie można przy nich odpocząć. Zapisałam sobie na listę :)
    Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  6. Hmm, nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale z czystej ciekawości bym przeczytała, rzadko dostaję przy tego typu książkach wypieków na twarzy ;). Jakoś żadna nie potrafi mnie ruszyć. Może po prostu źle trafiałam?

    OdpowiedzUsuń
  7. Marzy mi się, że keidyś znajdę czas na tą serię ale ona ma tyle tomów... Chyba dopiero na emeryturze :0 A korci mnie bo chciałam zabrać się za oglądanie serialu le sumienie nie pozwala mi tego zrobić, zanim nie przeczytam książek ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną, tytuł zapisuję, bo czasem takiego właśnie klimatu poszukuję, aby móc zresetować myśli po cięższym dniu. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. jeszcze nie widziałam takiego wydania :) mi również książka się podobała, ale przeraziła mnie objętość kolejnych części - dlatego po dwóch latach od przeczytania zabrałam się za serial i jestem nim zachwycona. pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń